OFFLINE | téma |
Az európai gyakorlat
(2004. december)
A köz­hi­e­de­lem­mel és egyes „saj­tó­ér­te­sü­lé­sek­kel” el­len­tét­ben az ál­lam­pol­gár­sá­gi sza­bá­lyo­zás az Eu­ró­pai Uni­ó­ban nem ré­sze a kö­zös­sé­gi jog­anyag­nak, s a vo­nat­ko­zó ma­gyar tör­vény eset­le­ges mó­do­sí­tá­sát el­vi­leg nem is ér­he­ti hi­va­ta­los brüs­­sze­li kritika.

Az Eu­ró­pa Ta­nács ke­re­té­ben 1997-ben alá­írt Eu­ró­pai Egyez­mény ki­mond­ja: min­den ál­lam sa­ját jo­ga sze­rint ha­tá­roz­za meg, hogy kik az ő ál­lam­pol­gá­rai, s az ilyen jog­sza­bályt más ál­la­mok kö­te­le­sek el­fo­gad­ni, ha az össz­hang­ban áll a vo­nat­ko­zó nem­zet­kö­zi egyez­mé­nyek­kel, a szo­kás­jog­gal és az ál­ta­lá­nos jog­el­vek­kel. Uni­for­mi­zált sza­bá­lyo­zás hi­á­nyá­ban a nem­zet­kö­zi gya­kor­lat a ket­tős ál­lam­pol­gár­ság tel­jes til­tá­sá­tól an­nak ki­fe­je­zett ösz­tön­zé­sig olyan szé­les ská­lán mo­zog, hogy a ti­pi­zá­lás sem kön­­nyű fel­adat. Mi­vel az adott or­szág­ra jel­lem­ző egye­di tör­té­nel­mi-kul­tu­rá­lis adott­sá­gok dön­tő mér­ték­ben es­nek lat­ba a sza­bá­lyo­zá­sok ki­ala­kí­tá­sá­nál, ne­he­zen is ta­lál­nánk a ma­gyar­ral pon­to­san egye­ző „hi­vat­ko­zá­si ala­pot”. Fo­góz­ko­dók azon­ban van­nak szép szám­mal: a ket­tős ál­lam­pol­gár­ság és a ked­vez­mé­nyes ho­no­sí­tás nem rit­ka hol­ló az EU-ban, ha­nem ép­pen­ség­gel fő­sza­bály.
Ma­gá­tól ér­te­tő­dő pél­dá­ul, hogy az egy­ko­ri nagy gyar­mat­tar­tó or­szá­gok ked­vez­mé­nye­ket biz­to­sí­ta­nak volt ko­ló­ni­á­ik­nak. Fran­cia­or­szág­ban pél­dá­ul az öt év te­rü­le­ten la­kás alól fel­men­tés ad­ha­tó, ha a ké­rel­me­ző olyan or­szág ál­lam­pol­gá­ra, amely fe­lett Fran­cia­or­szág va­la­ha szu­ve­re­ni­tást gya­ko­rolt. Nagy-Bri­tan­nia is­me­ri a brit nem­zet­kö­zös­sé­gi (Common-wealth) ál­lam­pol­gár­ság fo­gal­mát, utób­bi­val ren­del­ke­zők be­uta­zá­si és tar­tóz­ko­dá­si ked­vez­mé­nyek­kel ren­del­kez­nek az Egye­sült Ki­rály­ság te­rü­le­tén. Spa­nyol­or­szág a schengeni ví­zum alól men­te­sí­ti a la­tin-ame­ri­kai ál­lam­pol­gá­ro­kat és az al­kot­mány szint­jén is­me­ri el a ket­tős ál­lam­pol­gár­ság le­he­tő­sé­gét mind­azon or­szá­gok­kal szem­ben, ame­lye­ket kü­lön­le­ges kap­cso­lat fű­zött vagy fűz Spa­nyol­or­szág­hoz.
Van­nak or­szá­gok, ame­lyek ki­fe­je­zet­ten a vér­sé­gi-et­ni­kai el­vet ér­vé­nye­sí­tik a ked­vez­mé­nyes ho­no­sí­tás­nál. A gö­rög tör­vé­nyek úgy ren­del­kez­nek, hogy a kül­föld­ön élő gö­rög nem­ze­ti­sé­gű­ek­nek nem kell az or­szág­ban él­nie a ho­no­sí­tá­si ké­re­lem be­adá­sa­kor. Por­tu­gá­lia szin­tén men­te­sí­ti a helybenlakás alól mind­azo­kat, akik va­la­ha por­tu­gál ál­lam­pol­gár­ok vol­tak, il­let­ve el­is­mer­ten por­tu­gál szár­ma­zá­sú­ak. Né­met­or­szág né­met ál­lam­pol­gár­nak te­kin­ti a volt Szov­jet­unió te­rü­le­tén, va­la­mint Kö­zép- és Dél­ke­let-Eu­ró­pá­ban ho­nos ún. né­pi né­me­te­ket, akik szár­ma­zá­si iga­zo­lá­sok alap­ján a ha­gyo­má­nyos ide­gen­ren­dé­sze­ti el­já­rás ki­ke­rü­lé­sé­vel nyer­he­tik el az ál­lam­pol­gár­sá­got. Igaz, a né­met sza­bá­lyo­zás nem a di­asz­pó­ra tá­mo­ga­tá­sát, ha­nem épp el­len­ke­ző­leg, a „ha­za­te­le­pü­lést” cé­loz­za: je­len­tős ked­vez­mé­nye­ket nyújt az át­te­le­pü­lők­nek, a né­met jog­fel­fo­gás sze­rint azon­ban egy ál­lam­pol­gár csak egy ál­lam­hoz tar­toz­hat, így az­tán az „új­né­me­tek” pár­hu­za­mo­san el­ve­szí­tik ad­di­gi ál­lam­pol­gár­sá­gu­kat.
Egye­dül­ál­ló a nem­rég tel­jes bel­po­li­ti­kai egyet­ér­tés­ben el­fo­ga­dott olasz ál­lam­pol­gár­sá­gi tör­vény, amely az egy­ko­ri Oszt­rák–Ma­gyar Mo­nar­chia egyes ré­gi­ó­i­ból, il­let­ve a vi­lág­há­bo­rú­kat le­zá­ró bé­ke­szer­ző­dé­sek­kel Ju­go­szlá­vi­á­nak ítélt te­rü­le­tek­ről el­szár­ma­zott egyé­nek­re is ki­ter­jesz­ti a ked­vez­mé­nyes ho­no­sí­tást. A be­val­lot­tan a ka­taszt­ro­fá­lis olasz de­mog­rá­fi­ai hely­zet or­vos­lá­sát szol­gá­ló sza­bá­lyo­zás ér­de­kes­sé­ge, hogy a föld­raj­zi de­fi­ní­ci­ók kö­vet­kez­té­ben olya­nok is olasz ál­lam­pol­gár­ság­hoz jut­hat­nak, akik­nek a fel­me­női so­ha­sem vol­tak azok: így pél­dá­ul el­vi­leg jo­go­sult le­het az a ma­gyar ál­lam­pol­gár is, aki­nek ősei 1918 előtt a Ma­gyar Ki­rály­ság ré­szét ké­pe­ző Fiumében él­tek. Ró­ma a kül­föl­di ola­szok­nak egyéb­ként a tör­vény­ho­zás­ban is biz­to­sít man­dá­tu­mo­kat.
A szom­szé­dos or­szá­gok kö­zül kü­lö­nö­sen fi­gye­lem­re­mél­tó Hor­vát­or­szág és Ro­má­nia ese­te. Előb­bi rög­tön a füg­get­len­ség ki­ki­ál­tá­sa után ren­del­ke­zett a ha­tá­ron tú­li hor­vá­to­kat meg­il­le­tő ál­lam­pol­gár­ság­ról, amely­nek meg­szer­zé­sé­hez nem kell elő­ze­tes le­te­le­pe­dé­si en­ge­dély, és amely út­le­vél­hez és vá­lasz­tó­jog­hoz is jut­tat­ja a kül­ho­ni hor­vá­tot. (Utób­bi­ak kö­zös­sé­ge a ki­lenc te­rü­le­ti lis­ta mel­lett egy ti­ze­dik, kü­lön­ál­ló „vá­lasz­tó­ke­rü­le­tet” al­kot: Ro­má­ni­á­ban pél­dá­ul a krassó-szörény me­gyei hor­vát fal­vak­ban négy­éven­ként fel is ál­lít­ják a pi­ros-fe­hér sakk­táb­lás szavazóurnákat…) Au­to­ma­ti­kus egész­ség­ügyi el­lá­tást és mun­ka­vál­la­lá­si en­ge­délyt a kül­ho­ni hor­vát ál­lam­pol­gár­ság nem biz­to­sít, ah­hoz ál­lan­dó hor­vát­or­szá­gi lak­hely kell, amely­nek meg­lét­ét a ha­tó­sá­gok szi­go­rú­an el­len­őr­zik. Ro­má­ni­á­ban mind­azok ál­lan­dó ro­má­ni­ai lak­hely nél­kül kap­hat­ják vissza ál­lam­pol­gár­sá­gu­kat, akik 1989 előtt ön­hi­bá­ju­kon kí­vül vesz­tet­ték el azt – be­le­ért­ve eb­be ter­mé­sze­te­sen a Ro­má­ni­á­tól el­csa­tolt te­rü­le­tek la­kos­sá­gát, el­ső­sor­ban az 1940-ben még Besszarábia né­ven a Szov­jet­uni­óé lett, ma füg­get­len Mol­do­vai Köz­tár­sa­ság­ét. A rend­szer – ame­lyet a gya­kor­lat­ban ki­ter­jesz­tet­ték a le­szár­ma­zot­tak­ra is – oly­an­­nyi­ra „la­za”, hogy a mol­do­va­i­ak szá­má­ra egy­sze­rű­en a me­gyei rend­őr­pa­rancs­nok­sá­gok ál­lít­ják ki a sze­mély­azo­nos­sá­gi- és útiokmányokat. Becs­lé­sek sze­rint fél­mil­lió mol­do­vai ju­tott így ro­mán – s a je­len­le­gi ál­lás sze­rint 2007-től uni­ós­nak szá­mí­tó – ál­lam­pol­gár­ság­hoz. (Kü­lö­nö­sen fi­gye­lem­re­mél­tó a ro­mán gya­kor­lat an­nak tük­ré­ben, hogy a Mol­do­vai Köz­tár­sa­ság a leg­utób­bi idő­kig til­tot­ta a ket­tős ál­lam­pol­gár­sá­got.) Szer­bia a nagy­szerb álom szét­hul­lá­sa és a ven­dég­mun­kás­ok jö­ve­del­me mi­att ki­fe­je­zet­ten en­ge­di a ket­tős ál­lam­pol­gár­sá­got. Uk­raj­na el­ső­sor­ban az oro­szok mi­att egy­elő­re még tilt­ja, de a rend­szer fe­lül­vizs­gá­la­ta ál­lí­tó­lag nem so­kat vá­rat ma­gá­ra. Rá­adá­sul egyes uk­rán jo­gá­szok sze­rint a ti­la­lom át­hi­dal­ha­tó: nem vész el ugyan­is az uk­rán ál­lam­pol­gár­ság, ha a pár­hu­za­mos ál­lam­pol­gár­sá­got az adott sze­mély au­to­ma­ti­ku­san kap­ja meg. Pél­dá­ul, ha egy bi­zo­nyos do­ku­men­tum alap­ján, kü­lön igény­lés nél­kül kap­ja meg va­la­ki a má­sik or­szág ál­lam­pol­gár­sá­gát. Ha te­hát a ma­gyar par­la­ment úgy mó­do­sít­ja az ál­lam­pol­gár­sá­gi tör­vényt, hogy a ma­gyar­iga­zol­vány bir­to­ko­sa kü­lön kér­vény nél­kül, au­to­ma­ti­ku­san kap­hat ma­gyar ál­lam­pol­gár­sá­got, ak­kor meg­ma­rad­hat uk­rán ál­lam­pol­gár­nak is.



Így tetszett a cikk:
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10

Felhasználónév: Jelszó:
Ha hozzá szeretne szólni regisztrált felhasználóként a felsorolt témákhoz,
de még nem regisztrált, kattintson ide!
ÚJ ÜZENET    

A hozzászóló neve
(nem regisztrált felhasználó esetén):    
Az üzenet tárgya:    
Az üzenet szövege:    
  

Szóljon hozzá a fórumban!

Szeptembertől Reakció néven jelenik meg az UFi. Mi a véleménye az új címről?
Az UFi jobb volt
Tetszik, de az UFi is jó volt
A Reakció jobb cím
Egyik sem tetszik
A szavazás állása
   Vadász János
   Népszabadság
   Wass Albertről
   Pörzsölő szeretet
   Lendületben a reakció
   Városba zárva
   
   
    Yann Martel: Pi éle­te
    Más a lelkem
    Érdekvédők
    Éles váltás
    Egy õszinte hang

    Kizökkent az idő
    Tisza István és az elsõ világháború
    Wass Albertről
    Pörzsölő szeretet
    „A két Huszár”