OFFLINE | téma |
Ne szólj Szász, nem fáj fejem!
(2003. szeptember)
Úgy néz, ki, most már sem­mi sem men­ti meg Szász Ká­rolyt at­tól, hogy a kor­mány már­tírt fa­rag­jon be­lő­le. Medgyessy Pé­ter a Pénz­ügyi Szer­ve­ze­tek Ál­la­mi Fel­ügye­let­ének ter­ve­zett le­vál­tá­sá­val hos­­szan el­hú­zó­dó, a 2006-os vá­lasz­tá­so­kon el­le­ne fel­hasz­nál­ha­tó, nem­zet­kö­zi hul­lá­mo­kat is kel­tő bot­rány ódi­u­mát von­ja ma­gá­ra. Hát meg­őrült a szo­ci­a­lis­ták mi­nisz­ter­el­nö­ke? Nem; jó­zan po­li­ti­kus ilyen lé­pés­sel csak egy eset­ben vál­lal­ja a bo­rí­té­kol­ha­tó nép­sze­rű­ség­vesz­tést: ha ez­zel va­la­mi na­gyobb ros­­szat akar el­ke­rül­ni. A hely­zet sú­lyos­sá­gát jel­zi, hogy a mi­nisz­ter­el­nök még azon az áron is ra­gasz­ko­dik a PSZÁF-vezető me­nesz­té­sé­hez, hogy Szász eset­leg – mert nyil­ván meg­fon­tolt em­ber – vész ese­té­re tar­to­gat­hat va­la­mit a tar­so­lyá­ban.

Jó, jó: a Pos­ta­bank-bot­rány­ban a Fi­desz is fe­sze­get­te a fel­ügye­let előd­in­téz­mé­nyét ve­ze­tő Ta­ra­fás Im­re fe­le­lős­sé­gét – a po­li­ti­ka már csak ilyen –, ám lé­nye­ges a kü­lönb­ség: ak­kor fel sem me­rült, hogy a jobb­ol­dal mi­nisz­ter­el­nö­ke ez­zel bár­mi­fé­le, el­le­ne fo­lyó vizs­gá­la­to­kat akar­na meg­aka­dá­lyoz­ni. Most a szen­ve­dé­lyes va­dász hí­ré­ben ál­ló Medgyessy ki­lö­vé­si en­ge­délyt adott Szász Kár­oly­ra – s a szo­ci­a­lis­ta haj­tók alig győ­zik be­cser­kész­ni a va­dat. Fel­em­le­ge­tik pél­dá­ul, hogy az öt éve fo­lyó pénz­mo­sá­si ügyet a fel­ügye­let csak most tár­ta fel; sőt Medgyessy a mi­nap már ar­ra a ki­je­len­tés­re ra­gad­tat­ta ma­gát, hogy a K&H-ügy le­lep­le­zé­se nem is Szász­ék ér­de­me, ha­nem Kul­csár At­ti­la dob­ta fel sa­ját ma­gát. A kormányfiak azon­ban ar­ról nem­igen be­szél­nek, hogy az ides­to­va öt éve fo­lyó pénz­mo­sás­ra Szász leg­ko­ráb­ban há­rom éve tu­dott vol­na fényt de­rí­te­ni – tud­ni­il­lik 2000 má­ju­sá­ban ne­vez­ték ki a PSZÁF élé­re. Ha pe­dig a rend­őr­ség nem egy szö­ve­vé­nyes ügy­ben hos­­szú éve­ken ke­resz­tül alig tud ered­ményt fel­mu­tat­ni, ho­gyan le­het­ne na­gyobb bra­vúrt el­vár­ni a – nyo­mo­za­ti jog­kör­rel egyéb­ként nem ren­del­ke­ző – pénz­ügyi fel­ügye­let­től?
Medgyessyék azon­ban nem vá­lo­gat­nak az esz­kö­zök­ben. Még mi­e­lőtt ér­dem­ben meg­vizs­gál­ták vol­na, hogy a PSZÁF-ot ter­he­li-e mu­lasz­tás az ügy­ben, a kor­mány­fő si­e­tett meg­ál­la­pí­ta­ni Szász Kár­oly fe­le­lős­sé­gét (utol­já­ra az öt­ve­nes évek­ben volt di­vat, hogy egy íté­let már a tár­gya­lás előtt meg­szü­le­tett; igaz, ak­kor is szo­ci­a­lis­ták ural­ták a ha­zát), nyo­ma­té­kul pe­dig a nyil­vá­nos­ság­ra sza­ba­dí­tot­ták a fel­ügye­let – úgy­mond – vis­­szás­sá­ga­it le­lep­le­ző tit­kos je­len­tést. A kor­mány fe­je pe­dig egy nyá­ri es­tén a Ma­gyar Te­le­ví­zió Hír­adó­já­ban a kö­vet­ke­ző­kép­pen ér­té­kel­te a sen­ki ál­tal sem el­len­őr­zött in­for­má­ci­ó­kat tar­tal­ma­zó do­ku­men­tu­mok nap­vi­lág­ra ho­za­ta­lát: “En­nek alap­ján min­den­ki fan­tá­zi­á­já­ra van bíz­va az, hogy eb­ben men­­nyi a re­a­li­tás és mennyi az, ami vá­das­ko­dás” – hang­zot­tak el Medgyessy Pé­ter – egy fe­le­lős mi­nisz­ter­el­nök szá­já­ból leg­alább­is meg­le­pő – sza­vai.
Ha a kor­mány va­ló­ban szak­mai ér­vek­kel kí­ván­ná alá­tá­masz­ta­ni, mi­ért is ta­lál­ja ag­gasz­tó­nak a fel­ügye­let mű­kö­dé­sét, no­sza, elég lett vol­na ta­nul­má­nyoz­ni a PSZÁF ese­dé­kes éves je­len­té­se­it. Ez­zel szem­ben a ka­bi­net nem­hogy a 2002-ről szó­ló be­szá­mo­lót nem tűz­te még na­pi­rend­jé­re, de a 2001-es év – bő egy esz­ten­de­je el­ké­szült – ér­té­ke­lé­sé­nek meg­tár­gya­lá­sá­ra sem sza­kí­tott még időt. Pe­dig a fel­ügye­let idő­köz­ben je­len­tős át­ala­ku­lá­son ment át: 2003. ja­nu­ár 1-től önál­ló költ­ség­ve­té­si fe­je­zet­ként mű­kö­dik, s 2002 volt az el­ső év, ami­kor ki­zá­ró­lag sa­ját be­vé­te­le­i­ből – a pénz­in­té­ze­tek ál­tal be­fi­ze­tett fel­ügye­le­ti díj­ból, va­la­mint a bír­sá­gok­ból –, ál­la­mi tá­mo­ga­tás nél­kül gaz­dál­ko­dott. (E tény cá­fo­la­ta azon vá­dak­nak is, me­lyek sze­rint a PSZÁF köz­pénzt her­dál: a szer­ve­ze­tet va­ló­já­ban a ma­gán-, il­let­ve ál­la­mi kéz­ben lé­vő pénz­in­té­ze­tek tart­ják el.)
Bár Szász Kár­oly ki­ne­ve­zé­se 2006-ig szól, nem le­he­tet­len idő előtt fel­ál­lí­ta­ni szé­ké­ből. Az el­nö­köt a par­la­ment vissza­hív­hat­ja, “ha a kor­mány meg­íté­lé­se sze­rint ne­ki fel­ró­ha­tó mó­don nem tesz ele­get meg­bí­za­tá­sá­ból ere­dő fel­ada­ta­i­nak” – szólt a ko­ráb­bi tör­vény egyik gu­mi­pa­ra­gra­fu­sa. A szö­veg­ből ugyan ta­valy ki­ke­rült a “kor­mány meg­íté­lé­se sze­rint” ki­té­tel, ám a meg­fo­gal­ma­zás még így is tág te­ret nyújt az ér­tel­me­zés­re. Ha vi­szont Medgyessyék meg­gon­dol­ják ma­gu­kat, s nem akar­ják vál­lal­ni a me­nesz­tés po­li­ti­kai ódi­u­mát, még min­dig meg­te­he­tik, hogy Szász al­el­nök­ének meg­te­szik sa­ját em­be­rü­ket. Eh­hez még csak par­la­men­ti dön­tés sem kel­le­ne: a tör­vény sze­rint a PSZÁF ve­ze­tő­jé­nek két he­lyet­te­sét a pénz­ügy­mi­nisz­ter ja­vas­la­tá­ra a kor­mány­fő ne­ve­zi ki és men­ti fel.
A do­log azon­ban egy­re kí­no­sabb. A mi­nap pél­dá­ul ha­zánk­ban járt El­mar Brok, az Eu­ró­pai Par­la­ment kül­ügyi bi­zott­sá­gá­nak el­nö­ke, s hos­­szas szem­öl­dök­rán­co­lás kö­ze­pet­te azt ta­lál­ta mon­da­ni: meg­le­pe­tés­sel ta­pasz­tal­ja, hogy Ma­gyar­or­szá­gon a kor­mány­zat le­vál­ta­ni ké­szül a pénzmosásgyanús ügye­ket vizs­gá­ló ál­la­mi in­téz­mény ve­ze­tő­jét. “Nem gon­do­lom, hogy ez a dön­tés meg­fe­le­lő lé­pés len­ne a bő­ví­té­si fo­lya­mat­ban” – je­len­tet­te ki a po­li­ti­kus, s hoz­zá­tet­te: le­het, hogy a kül­ügyi bi­zott­ság na­pi­rend­jé­re tű­zi majd a kér­dést – ami alig­ha jön­ne jól az uni­ó­ban min­den­áron meg­fe­lel­ni igyek­vő szo­ci­a­lis­tá­ink­nak.
Egy va­ló­ban füg­get­len el­nö­köt aka­rok a PSZÁF élén lát­ni; a gaz­da­sá­gi élet­ben sok ilyen em­ber van, biz­to­san meg­ta­lál­juk a meg­fe­le­lő je­löl­tet – je­len­tet­te ki Medgyessy Pé­ter. E nyi­lat­ko­za­ta is ar­ról ta­nús­ko­dik, hogy im­már tel­je­sen el­ve­szí­tet­te a mér­té­ket, s fél­ke­gyel­mű­nek vé­li Ma­gyar­or­szág la­kos­sá­gát – ép­eszű em­ber ugyan­is nyil­ván nem hi­szi el, hogy a kor­mány­fő mind­ezek után nem a sa­ját báb­ját ül­tet­né a fel­ügye­let élé­re. De nem; le­het, hogy té­ve­dünk. Egy eset­ben Medgyessy még­is el­ke­rül­he­ti ezt a lát­sza­tot – még­pe­dig ak­kor, ha jól ki­ter­velt ve­zér­csel­lel egy jobb­ol­dal­inak is­mert em­bert tesz meg PSZÁF-elnöknek.
Lát­tunk már ilyes­mit, s a Cent­rumpárt kör­nyé­kén sem töm­tek még be min­den éhes szá­jat.

- Zs. Zs. -

Török Zsolt szocialista parlamenti képviselő javaslata
Vagyonelkobzás és börtön

„Nem tu­dom, szá­mom­ra Szász Kár­oly egy na­gyon ko­mi­kus em­ber. Van egy vizs­gá­ló­bi­zott­ság, az APEH-nál tör­tént adat­men­té­se­ket vizs­gá­ló bi­zott­ság, ami­nek én is tag­ja va­gyok, és ott is meg­hall­gat­tuk a Szász Ká­rolyt, szó­val olyan ér­de­kes­nek tar­tom, hogy megy az em­ber reg­gel úsz­ni, mint Bás­tya elv­társ, ak­kor ami­kor még nincs nyit­va az uszo­da, és ak­kor meg­ve­rik, de úgy, hogy egyéb­ként gyor­san fel­épül­jön, pont ak­kor ami­kor egyéb­ként kü­lön­bö­ző je­len­té­sek van­nak. De már ar­ról is volt szó, hogy eset­leg va­la­mi köz­le­ke­dé­si vét­ség mi­att eset­leg be­szólt egy má­sik­nak, és az va­la­hogy elég­té­telt vett raj­ta. Ak­kor utá­na hir­te­len elő­ke­rül­nek olyan ügyek min­dig ak­kor, ami­kor sze­gény Szász nya­ka kö­rül szo­rul a hu­rok, ak­kor ő min­dig elő­húz va­la­mit a ci­lin­der­ből, és pró­bál it­ten mártírkodni, és úgy el­ad­ni ma­gát, mint hogy­ha ő va­la­mi po­li­ti­kai ül­döz­te­tés­nek az ál­do­za­ta len­ne, en­gem meg na­gyon fel­há­bo­rít!
A jog­sza­bá­lyo­kat – nem be­té­ve – de na­gyon is­me­rem, de saj­ná­lom hogy ilyen jog­sza­bály­ok van­nak Ma­gyar­or­szá­gon. Szász Ká­rol­­lyal és a ve­le ha­son­lók­kal szem­ben úgy kel­le­ne el­jár­ni, hogy va­gyon­el­kob­zás, és on­nan­tól kezd­ve tár­gya­lunk, hogy med­dig fog a bör­tön­ben ül­ni.” (Török Zsolt MSZP-s országgyűlési képviselő az Egri Városi Televízió „Mérleg” című műsorában, 2003. augusztus 31.)


A botrány krónikája

1. 2000. má­jus 9-től a Ruian Guang Yu Knitting Co., a China Ningbo, a Futtong Kft ne­vű cé­gek­nek és Zhang Man Xin ne­vű sze­mé­lyek­nek gya­nús kö­rül­mé­nyek kö­zött, több rész­let­ben, több mint 900 mil­lió fo­rin­tot utal­nak át az Inter-Európa Bank­tól.

2. 2000. jú­li­us 8-tól Abdo Mah Moud és El Abed Hasan ne­vű sze­mé­lyek több rész­let­ben, 6,2 mil­li­árd fo­rint bűn­cse­lek­mény­ből szár­ma­zó kész­pénzt vesz­nek fel az Inter-Európa Bank pénz­tá­rá­ból. A ki­fi­ze­tett pén­zek olyan fan­tom­cé­gek­től szár­maz­nak, ame­lyek ké­sőbb meg­je­len­nek a K&H ügy­ben is­mert­té vált VIP-listán.

3. 2002. má­jus 27-én Medgyessy Pé­ter mi­nisz­ter­el­nök lesz.

4. 2003. jú­ni­us 16-án haj­nal­ban Szász Ká­rolyt, a Pénz­ügyi Szer­ve­ze­tek Ál­la­mi Fel­ügye­let­ének el­nö­két a Bu­da­ke­szi úton sú­lyosan bán­tal­maz­zák. A nyolc na­pon túl gyógy­uló sé­rü­lé­sei mi­att kór­ház­ba ke­rült el­nök nyilatkozata sze­rint: „ez egy po­li­ti­kai bűn­cse­lek­mény.” A PSZÁF el­nö­ke köz­li: az­nap ép­pen a Pannonplastban ál­la­mi se­géd­let­tel vég­re­haj­tott tör­vény­te­len tu­laj­don­szer­zés­ről ké­szí­tet­tek elő ha­tá­ro­za­tot.

5. 2003 jú­ni­u­sá­tól a Pannonplast-ügy ki­rob­ba­ná­sá­tól kezd­ve a gya­nús ban­ki át­uta­lá­sok és pénz­fel­vé­te­lek rit­kul­nak.

6. 2003. jú­li­us 28-án a PSZÁF hely­szí­ni cél­vizs­gá­la­tot kezd az Inter-Európa Bank­nál pénz­mo­sás gya­nú­ja mi­att.

7. 2003. au­gusz­tus 6-án Medgyessy Pé­ter az MTV Es­te cí­mű mű­so­rá­ban ha­tá­ro­zot­tan bí­rál­ja az ügyet ki­rob­ban­tó PSZÁF ve­ze­té­sét.

8. 2003. au­gusz­tus 18-án a PSZÁF fel­je­len­tést tesz az Inter-Európa Bank­nál tör­tént pénz­mo­sás mi­att.

9. 2003. au­gusz­tus 18-án Medgyessy Pé­ter egy in­ter­jú­ban ar­ról be­szél, hogy „el­fo­gyott az em­be­rek tü­rel­me” a PSZÁF el­nö­ke iránt.

10. 2003. au­gusz­tus 28-án a a rend­őr­ség őri­zet­be ve­szi El Abed Hasan szír ál­lam­pol­gárt, míg a má­sik gya­nú­sí­tott sze­mély idő­köz­ben – a ma­gyar ha­tó­sá­gok or­ra előtt – kül­föld­re tá­vo­zik, el­le­ne nem­zet­kö­zi el­fo­ga­tó­pa­ran­csot ad­nak ki.

11. 2003. au­gusz­tus 29-én a Fő­vá­ro­si Bí­ró­ság hi­va­ta­lo­san iga­zol­ja, hogy Medgyessy Pé­ter 1998-tól 2002. áp­ri­lis 29-ig az Inter-Európa Bank ve­ze­tő­je, fe­le­lős tiszt­ség­vi­se­lő­je volt.



Így tetszett a cikk:
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10

Felhasználónév: Jelszó:
Ha hozzá szeretne szólni regisztrált felhasználóként a felsorolt témákhoz,
de még nem regisztrált, kattintson ide!
ÚJ ÜZENET    

A hozzászóló neve
(nem regisztrált felhasználó esetén):    
Az üzenet tárgya:    
Az üzenet szövege:    
  

Szóljon hozzá a fórumban!

Szeptembertől Reakció néven jelenik meg az UFi. Mi a véleménye az új címről?
Az UFi jobb volt
Tetszik, de az UFi is jó volt
A Reakció jobb cím
Egyik sem tetszik
A szavazás állása
   Vadász János
   Népszabadság
   Wass Albertről
   Pörzsölő szeretet
   Lendületben a reakció
   Városba zárva
   
   
    Yann Martel: Pi éle­te
    Más a lelkem
    Érdekvédők
    Éles váltás
    Egy õszinte hang

    Kizökkent az idő
    Tisza István és az elsõ világháború
    Wass Albertről
    Pörzsölő szeretet
    „A két Huszár”